Sušenie dreva

Pri kúpe palivového dreva buďte opatrní!

Čerstvé, mokré drevo nie je vhodné na kúrenie! Drevo vám nevyschne doma pri krbe!

Overené zdroje a roky praxe považujú jeden - dva roky prirodzeného sušenia dreva na vzduchu za nevyhnutné pre dosiahnutie optimálnej vlhkosti dreva.
Pre bežného spotrebiteľa pohybujúceho sa v obmedzených časových podmienkach je ale dôležitá informácia, že palivové drevo, ktoré už môžeme považovať za vhodné na vykurovanie by malo mať vlhkosť 25% a menej (pre zaujímavosť, čerstvo vyťažené a spracované drevo má vlhkosť 35 – 45%). Takáto vlhkosť (spomínaných 25%) sa dá docieliť po cca 4-7 mesiacoch skladovania na vzduchu. Znova tak pripomíname ideálne predčasné zabezpečenie si palivového dreva. 

Drevo vám nevyschne v uzavretej miestnosti, pod strechou či prekryté rôznymi plachtami. Možno to znie ako paradox ale proces opakovaného zmoknutia a následného schnutia je ideálnou cestou ku kvalitne pripravenému vykurovaciemu prostriedku v podobe palivového dreva. Týmto procesom sa z dreva postupne odčerpáva vlhkosť.

Nezabúdajme, že kvalitne vysušené drevo následne priamo súvisí so životnosťou kotlov a komínov.

Taktiež je rozdiel medzi drevom suchým (odpílené zo suchého stromu) a sušeným (to, ktoré prešlo vyššie uvedeným spôsobom sušenia).

Banská Bystrica, Bernolákovo, Bratislava, Brezno, Gánovce, Galanta, Hranovnica, Hrubá Borša, Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Jelšava, Šenkvice, Šumiac, Žakovce, Železník, Lučivná, Malinovo, Michalová, Nitra, Nová Dedinka, Nová Lesná, Plešivec, Poprad, Revúca, Rimavská Sobota, Senec, Sirk, Spišská Teplica, Stará Lesná, Starý Smokovec, Svätý Jur, Svit, Tatranská Lomnica, Telgárt, Tisovec, Tomášov, Tornaľa, Vajnory, Veľká Lomnica, Veľký Biel, Veľký Grob, Veľký Slávkov, Veľké Uľany, Vernár, Viničné, Voderady, Vysoké Tatry, Zlaté Moravce, Zvolen a ostatné.