Sušenie dreva

Ako sušiť palivové drevo?

Čerstvé, mokré drevo nie je vhodné na kúrenie! Drevo vám nevyschne doma pri krbe!

Overené zdroje a roky praxe považujú jeden - dva roky prirodzeného sušenia dreva na vzduchu za nevyhnutné pre dosiahnutie optimálnej vlhkosti dreva.
Pre bežného spotrebiteľa pohybujúceho sa v obmedzených časových podmienkach je ale dôležitá informácia, že palivové drevo, ktoré už môžeme považovať za vhodné na vykurovanie by malo mať vlhkosť 25% a menej (pre zaujímavosť, čerstvo vyťažené a spracované drevo má vlhkosť 35 – 45%). Takáto vlhkosť (spomínaných 25%) sa dá docieliť po cca 4-7 mesiacoch skladovania na vzduchu. Znova tak pripomíname ideálne predčasné zabezpečenie si palivového dreva. 

Drevo vám nevyschne v uzavretej miestnosti, pod strechou či prekryté rôznymi plachtami. Možno to znie ako paradox ale proces opakovaného zmoknutia a následného schnutia je ideálnou cestou ku kvalitne pripravenému vykurovaciemu prostriedku v podobe palivového dreva. Týmto procesom sa z dreva postupne odčerpáva vlhkosť.

Nezabúdajme, že kvalitne vysušené drevo následne priamo súvisí so životnosťou kotlov a komínov.

Taktiež je rozdiel medzi drevom suchým (odpílené zo suchého stromu) a sušeným (to, ktoré prešlo vyššie uvedeným spôsobom sušenia).

Revúca


spracovanie a predaj

Veľký Biel


predaj